PROCES ADAPTACJI


Adaptacja to bardzo trudny czas dla dziecka, rodziców i opiekunek. Pierwsze dni w żłobku wywołują duży stres u dzieci, ponieważ znalazły się w nowym miejscu, z dużą ilością maluszków i z nieznajomymi paniami. Powierzenie dziecka pod opiekę innych osób to nie lada wyzwanie, również dla rodziców. Często ta pierwsza tak długa rozłąka z dzieckiem wywołuje strach o jego bezpieczeństwo. Opiekunki przeżywają to równie mocno. Muszą sprawić aby dziecko zaakceptowało nowe środowisko i chętnie do niego wracało oraz zadbać o komfort psychiczny rodzica.

Aby ułatwić czas adaptacji zachęcamy do zapoznania się z kilkoma zasadami.

  1. Zapoznajemy dziecko z placówką. Rodzic z entuzjazmem opowiada dziecku co znajduje się w żłobku i pokazuje sale i zabawki. Zapoznaje dziecko z opiekunką i pozostaje w sali z dzieckiem pozwalając mu na swobodną zabawę. Rodzic ma być w tle, niekoniecznie bawić się z dzieckiem. Wszystko trwa około godziny. Dziecko nie zdąży się zmęczyć i zniechęcić, będzie miało niedosyt i chętnie wróci w to miejsce.
  2. Budujemy pozytywne wrażenie o placówce. Unikamy negatywnych zwrotów! „Nie bój się, tam nie jest tak strasznie!’, „Wiem że nie chcesz, ale musisz iść do żłobka!”. Takie słowa i pełna żalu mina rodzica nie zachęcają dziecka do pójścia do żłobka a tylko wywołują płacz. Używamy pozytywnych zwrotów „ W żłobku jest tyyyyleee zabawek, dzieci i miłych cioć, na pewno będziesz się świetnie bawić!”
  3. Stopniowo wydłużamy czas pobytu w placówce. Najlepszym rozwiązaniem jest stopniowy proces wydłużania pobytu, trwający około dwóch tygodni. Pierwsze dwa dni z rodzicem po godzinie. Kolejne trzy dni dziecko samo pozostaje w żłobku 2-3 godziny.
  4. Informujemy dziecko kiedy po nie przychodzimy.
  5. Zachowujemy się pewnie. Emocje rodzica = emocje dziecka.
  6. Nie przeciągamy pożegnań. Przebieramy dziecko, dajemy buziaka i mówimy, że przyjdziemy po nie po obiadku.

Czego nie należy robić?

Niektóre zachowania rodzica, choć wynikające z dobrej woli, mogą zaburzyć a nawet zniszczyć proces adaptacji. Rodzicu: